Islandes piezīmes

Šogad ar Elīnu Līgo brīvdienas pavadījām apbraukājot Islandes Ziemeļrietumus.

Diemžēl nedēļa nav pietiekami ilgs laiks, lai apskatītu pat šo Islandes daļu, tāpēc daudz laika pavadījām braucot. Brauciena mērķis bija apskatīt kāda izskatās daudzu slavētā Islande un tur mītošie putni un dzīvnieki. Par laimi mērķis ir izpildīts un ir nojausma par to kā būtu jaorganizē nākamā “ekspedīcija” uz turieni. Tiem, kuri vēl nav bijuši Islandē (un arī sev pēs kādiem mēnešiem) daži ieteikumi. Ieteikumi vairāk attieksies uz fotografēt gribētājiem:

  •  Ielas 4×4 ir “minimālais” auto, kas ir jāīrē. Šoreiz mums bija Mitsubishi Pajero un vairākās vietās griezāmies atpakaļ, jo nevarējām tikt līdz galamērķim. Protams, gandrīz visus ceļus varēja izbraukt arī ar vieglo auto, tomēr ne visur ar to drīkst braukt, piemēram caur valsts iekšieni.
  • Ja interesē apskatīt kalnus valsts iekšienē un piekļūt ledājiem, ir jābrauc vēlāk. Šobrīd daudzi interesanti ceļi bija slēgti. Uz vienu ledāju, kur tie bija vaļā, mēģinājām izbraukt divas reizes un abas ceļš beigās bija neizbraucams. Vismaz mūsu auto. Pirmajā reizē aptuveni 2km no ledāja. Otrajā par laimi tikai puskilometrs.
  • Degvielas patēriņš auto būs aptuveni 10-20% lielāks kā Latvijā, vidējais ātrums bieži arī stipri mazāks. Tas jāņem vērā gan plānojot laiku, gan uzpildes. Īpaši vietās, kas ir tālāk no lielajām pilsētām. Ceļi kopumā gan ir labākā stāvoklī kā Latvijā – gan asfaltētie, gan lielākie grants ceļi. Mazākas nozīmes grants ceļi un kalnu ceļi, gan ir braucami diezgan lēni.
  • Fotografējot labākās dzīvošanas vietas ir kempingos vai vienkārši teltī kaut kur ceļa malā. Mēs gan vienmēr izvēlējāmies kempingus. Kempings izmaksā ap 5 Ls no cilvēka un tas kaut nedaudz kompensē realtīvi lielās izmaksas par auto īri. Arī pārtika jāņem līdzi pašam – ēšana, kur tā ir pieejama ir dārga (10-15 Ls par ēdienreizi cilvēkam benzīntanka ieskrietuvē). Turklāt tālāk no lielajām pielsētām, pat šādu vietu atrašana var būt problemātiska.
  • Neticiet stāstiem, ka putni Islandē nebaidās no cilvēkiem. Tie ir tik pat bailīgi kā Latvijā, ar dažiem iznēmumiem, kā piemēram “pafini” (atlantijas tuklīši) un citi alki. Diezgan agresīvi ir arī zīriņi – Latvijā tie parasti nemēdz knābt galvā, kā sanāca man.
  • Mūsu nedēļu īsajā atvaļinājumā gan sanāca redzēt pieteikami interesantus dzīvniekus – polārlapsu, arlekīnpīli, baltirbi, pūkpīles, 4 dažādas alku sugas, roņus, 2 gārgaļu sugas, abas ligzdojošās zosu sugas un daudz citu vietējo putnu.

Skats pāri Þingvellir ezeram / Þingvellir lake

Skats pāri Þingvellir ezeram

Skats pāri Þingvellir ezeram / Þingvellir lake

Skats pāri Þingvellir ezeram

Skats pāri Þingvellir ezeram / Þingvellir lake

Þingvellir ezers

Strokkur geizers / Strokkur geyser

Strokkur geizers

Gullfoss ūdenskritums / Gullfoss waterfall

Gullfoss ūdenskritums

Kjölur ceļš / Kjölur road

Skats no Kjölur ceļa

Langjökull ledājs / Langjökull

Langjökull ledājs

Smilšaina pludmale Rietumfjordos (Westfjords) / Sandy Beach, Westfjords

Smilšaina pludmale Rietumfjordu (Westfjords) dienvidu krastā 614 ceļa galā

Lupīnes ceļa malā, Westfjords

Lupīnes ceļa malā, Westfjords

Islandes jūra, Westfjords

Islandes jūra, Westfjords

Salas Hvammsfjörður okeāna pusē / Islands in Hvammsfjörður

Salas Hvammsfjörður okeāna pusē

Kolfingsenes pussalas Rietumu gals

Kolfingsenes pussalas Rietumu gals

Kolfingsenes pussala

Kalns Kolfingsenes pusalā. Šādi mākoņi no kalniem okeāna tuvumā mēdz nolaisties dažu desmitu minūšu laikā un izmainīt laiku no saulaina uz pilnīgi apmākušos

Kolfingsenes pussala

Kolfingsenes pussala

Saullēkts no Snæfellsjökull pussalas / Sunrise from Snæfellsjökull

Saullēkts no Snæfellsjökull pussalas pāri Kolfingsenes pussalai

Hitardalur

Kalni Islandes Rietumu krastā, Hitardalur pussalā, kas izrādījās vispateicīgākā putnu fotografēšanai. Vienīgi laika apstākļi bija pilnīgi nepiemēroti šai nodarbei.

Snæfellsjökull lava fields

Lavas lauki Snæfellsjökull pussalas Ziemeļu daļā

Snæfellsjökull lava fields

Lavas lauks Snæfellsjökull pussalas Rietumu galā

Clifs at Snæfellsjökull lava fields

Klintis Snæfellsjökull pussalas Rietumu galā, kur ligzdoja alki un dažādas kaijas

Beach at Búðir

Okeāna krasts Snæfellsjökull pussalā starp diviem lavas laukiem, kas saucas Búðir. Tur 19.gs. atradās zveinieku airu laivu bāze. Bāzes paliekas vēl ar vien var redzēt pludmalē.

Waterfall on Þjórsá

Ūdenskritums Islandes Dienvidos uz Þjórsá upes

Comments are closed.